Тарас Шило: Все життя – це круговерть подій, ідей, емоцій і вражень
Тарас Шило: Все життя – це круговерть подій,  ідей, емоцій і вражень
Те, що сьогодні не в моді, вже завтра може стати трендом. Головне – унікальність. Якщо ти маєш, що запропонувати світові, він неодмінно відчинить тобі свої двері.

У країнах Європи, Америки незалежні видавництва користуються популярністю серед тих, хто шукає оригінальність, щось нове.

Інді-видавництва не намагаються задовольнити бажання масової аудиторії. Натомість, вони ідеальна платформа для реалізації свіжих ідей, особлива територія, де проводяться експерименти, відкриваються нові смаки, надаються орієнтири.

Нещодавно у Львові презентували свої перші книжки незалежне сімейне видавництво «Круговерть». Про те, як зародилася думка створити фамільний проект, які книжки випустили, що планують видавати далі поговоримо з письменником Тарасом Шилом та його сестрою видавцем Марією Магурою.
Ви зовсім юне видавництво. Розкажіть, як все починалося?

Тарас: Ми з дитинства дуже любимо читати і любимо книжки. В якийсь момент ми зрозуміли, що готові створити власну сімейну справу, і найкраще, що могло би бути – це видавництво. Ми завжди в колі сім’ї придумували, як могли б виглядати наші улюблені книжки, і тепер маємо змогу реалізувати свої мрії.

Марія: Приблизно рік тому з’явилися ідеї книжок, з яких ми вирішили почати.
Ми стали дізнаватися все про видавничу справу, почали вивчати потрібні програми і працювати над текстами. Два місяці тому ми отримали з друкарні наші перші книжки – підліткову повість “Літак в небі”, яку написав Тарас та “Бузькові вогники” – автобіографічну повість Мар’яни Ліщинської про життя на Львівщині у 50-60-х роках. За цей рік багато вдалося вивчити і зробити, але ще багато праці попереду.У вас сімейний проект. Які плюси і мінуси ви можете зазначити у роботі з рідними?

Марія: Звичайно, більше плюсів. Рідні люди - найнадійніші і найвірніші. Наш творчий колектив дуже згуртований, кожен відчуває відповідальність не тільки за себе. Ми маємо спільні смаки і погляди на багато речей, а в чомусь навпаки доповнюємо одне одного. Звичайно, як і в кожному колективі та у кожній сім’ї трапляються певні непорозуміння, але нам легше проявляти терпіння та прислухатися до думки кожного, бо нас пов’язує дещо більше, ніж робота.

Тарас: Так, ми терплячіше ставимося до якихось невдач і завжди готові прийти на допомогу. Великою перевагою є вільний графік, ти не зобов’язаний сидіти в офісі з 9 до 18,
ми враховуємо режим і звички одне одного. Мінусом є те, що сімейні справи та певні особисті моменти буває важко відокремлювати від роботи.

Видавництво називається Круговерть. Чому обрали цю назву? З чим вам асоціюється це слово?

Тарас: Вже довгий час це слово особливе для нашої сім’ї. Ми вважаємо, що все життя - це круговерть подій, ідей, емоцій і вражень. Саме тому вирішили так назвати наш творчий проект.

Поділіться своїм топ -5 кращих письменників, поетів України?

Марія: Нас четверо, тому, мабуть, для кожного цей список свій, але є такі, кого ми всі визнаємо особливими для української літератури. Для нас це Михайло Коцюбинський, Валеріан Підмогильний, Григір Тютюнник, Валерій Шевчук, Василь Стус.Заснувати видавництво нелегка справа. Які проблеми у вас виникали на шляху створення?

Тарас: Щоб заснувати видавництво, важливо у першу чергу згуртувати спеціалістів певних галузей: редактора, дизайнера, ілюстратора, верстальника, які будуть розділяти твої погляди на створення книжки, з якими тобі легко буде співпрацювати.

Марія: В Україні дуже важко вести малий бізнес. Книжкова справа не має належної підтримки з боку держави. На етапі заснування стикаєшся з бюрократичними труднощами, ходінням різними установами та вистоюванням черг. Буває важко подолати поріг невідомості, нове часто викликає недовіру. Деякі книгарні не хочуть працювати з малими видавництвами.
Але ці проблеми не критичні і з часом їх вдається подолати.

Кого з українських інді-видавництв можете виокремити. З ким би хотіли мати спільні проекти?

Марія: В останні роки в Україні також з’являються малі нішеві видавництва,
які урізноманітнюють книжковий ринок і стартують з цікавими проектами.Ми відкриті до співпраці з ними, вважаємо, що об’єднуючись для спільних проектів можна подолати багато труднощів.

Якщо б колись виникла у вас думка випускати журнал, то про що б він був? З яких рубрик складався?

Тарас: Певний час ми з сестрою вели блог, який також називався Круговерть.
Можливо, ми колись повернемося до цієї ідеї і створимо журнал. Звичайно, він був би про все, що нас цікавить – літературу, мистецтво, культуру, науку, тварин.А які періодичні видання читаєте?

Марія: Читаємо профільні видання, статті про видавничу справу, книжковий дизайн, літературні портали, які публікують рецензії. Звичайно, стараємося слідкувати за новинами політики та культури.

Сьогодні українська література потребує якісних перекладів. Яку б книжку ви б хотіли перекласти для українського читача?

Тарас: У наших планах багато перекладної літератури. Дуже хочеться, щоб ситуація,
коли український читач змушений користуватися російськими перекладами, була подолана.
Будемо видавати дитячу літературу, детективи та зарубіжну класику. Але не будемо називати поіменно, щоб колеги-видавці не взяли собі на озброєння наші ідеї.

Яка ваша думка щодо аудіокнииг, електронних книг?

Марія: Електронні книжки дуже зручні. Ми їх, звичайно, читаємо. Є люди, які, не маючи часу на читання книг, надають перевагу аудіокнигам. Дуже добре, що книжка йде в ногу з сучасними технологіми і набирає нових форм, але ми все ж залишаємося поціновувачами паперових книжок.

Які книжки стоять у вас на першій поличці власної бібліотеки?

Тарас: У нас вдома величезна бібліотека, крім того кожен має свою власну книжкову поличку. Серед найулюбленіших - Туве Янсон, Астрід Ліндґрен, Габріель Гарсіа Маркес, Джером Селінджер, Ромен Гарі, Тар’єй Весос.

Незалежні видавництва нерідко створюють нові тенденції у літературі. Який слід хотіли б залишити ви?

Марія: Створення книжок - це творча і відповідальна справа. Саме так ми стараємося до цього ставитися, адже створення книжки – це вже певний внесок у культуру. Ми намагаємося вкладати в наші книжки якнайбільше любові і праці, хочемо, щоб це відчували наші читачі. А щодо стоврення нових тенденцій в літературі: це вже покаже історія.

*фото надано інтерв'юйованими.
Helena York
2016.02.24
2399
видавництво, література, укрсучліт, сучукрліт, книжки, письменники, мистцтво
data-yashareDescription="Те, що сьогодні не в моді, вже завтра може стати трендом. Головне – унікальність. Якщо ти маєш, що запропонувати світові, він неодмінно відчинить тобі свої двері.

У країнах Європи, Америки незалежні видавництва користуються популярністю серед тих, хто шукає оригінальність, щось нове.

Інді-видавництва не намагаються задовольнити бажання масової аудиторії. Натомість, вони ідеальна платформа для реалізації свіжих ідей, особлива територія, де проводяться експерименти, відкриваються нові смаки, надаються орієнтири.

Нещодавно у Львові презентували свої перші книжки незалежне сімейне видавництво «Круговерть». Про те, як зародилася думка створити фамільний проект, які книжки випустили, що планують видавати далі поговоримо з письменником Тарасом Шилом та його сестрою видавцем Марією Магурою. " >
Група СКАЗу: