Орест Зуб: Єдине, чого я хотів — це бути вільним географічно, подорожувати і заковтувати все, що є в цьому світі.
Орест Зуб: Єдине, чого я хотів —  це бути вільним географічно, подорожувати і заковтувати все, що є в цьому світі.
Орест Зуб – молодий львівський мандрівник, який відвідав вже 69 країн світу. І це не межа! Орест збирається побувати у всіх куточках земної кулі. Він прорахував, що на це йому потрібно ще приблизно 13 років.

Довготривалі подорожі Ореста називаються «У вирій», коли він та його молода дружина, як перелітні птахи, вилітають на зимовий період кудись у теплі краї. Такі подорожі тривають від 4 до 5 місяців, і стали настільки популярні в їх родині, що останні 4 роки подружжя вже не лишається на зимовий період у Львові. Орест юрист за освітою, але довго працювати в офісі не зміг, жага до подорожей та нових вражень перемогла. На сьогодні він веде всі свої справи в онлайн режимі, тому не прив’язаний до конкретного місця, та може вільно пересуватись по світу. Орест веде свій онлайн-блог, ділиться порадами та проводить бізнес-тренінги для всіх бажаючих.

В інтерв’ю «СКАЗу» Орест розповів детальніше про свої подорожі, маст-хеви для недосвідчених мандрівників та свої плани на майбутнє.

— Оресте, що було поштовхом перевести роботу в онлайн і почати подорожувати?
— Поштовхом були самі подорожі. А вже потім — дистанційні заробітки та онлайн бізнес став інструментом досягнення цієї цілі. Єдине, чого я хотів — це бути географічно вільним, подорожувати і заковтувати все, що є в цьому світі. А коли я побачив, що навіть, якщо я буду виконувати все сумлінно та добре, то юриспруденція не подарує мені того, про що я мріяв. От і вирішив, що треба змінювати спеціалізацію. Коли ви відчуєте смак мандрівки, потім ви будете шукати будь-які шляхи для її реалізації.

— Ви заздалегідь обираєте країну і час мандрівки? Чи ваш вибір спонтанний?
— Довгі і далекі мандри я зазвичай планую наперед, тому що там є багато своїх факторів. Як правило, ми виїжаємо з України в кінці жовтня і повертаємось перед Великоднем.— Що ви думаєте з приводу бюджетних подорожей, які зараз набули значної популярності? Чи дійсно можливо подорожувати, не витрачаючи шалених коштів?
— Звичайно, що можна. Є люди, які взагалі подорожують безкоштовно. Тобто їздять автостопом, живуть в інших людей і здійснюють мінімальні витрати на харчування. Це питання, хто який вибирає собі шлях і до чого він готовий. Але на мою думку, це не оригінальна ідея мандрів. Чому люди їдуть в подорож – щоб відчути свободу. І коли у вас дуже обмежений бюджет, то і свобода обмежена. Тому я завжди рекомендую в розумних межах витрачати гроші, але краще це буде коротша мандрівка, але більш насичена і якісна, ніж довга подорож, коли ви "трясетесь" над кожною копійкою. В мене все починалось ще в студентські роки, каучсерфінг, автостоп, хостели, купівля їжі у вуличних крамничках. Це нормально, нічого поганого в цьому нема. Але подорожувати з грошима набагато краще, ніж без них.

— Яка країна з тих, що ви вже відвідали була найдорожчою?
— В плані грошей – Норвегія. Я тоді ще був студентом. І мені обід в тій країні коштував дорожче, ніж переліт туди. Якщо говорити про розвинутий світ, то відносно дорогими є всі популярні туристичні країни, в порівнянні з Україною і з рештою світу. Але нехай це не лякає, скрізь є свої лайфхаки, і туди не обов’язково їхати, якщо поїздка є вже дуже бюджетною.— А які країни найдешевші? Де можна витратити взагалі мінімум?
— Номер один зараз в світі це Україна. В нас дуже дешева країна. Ще Азія, мова йде про В’єтнам, Камбоджу, Лаос. Навіть той самий Тайланд. Вони є відносно недорогими.

—А є якась країна, в яку ви ще плануєте неодноразово повернутись?
— Дуже люблю Польщу. Це близько, зручно. Майже як вдома.

— А як щодо візи?
— Будь-які візи це технічне питання. Якщо по тобі видно, що ти не збираєшся там лишатись в якості чорнороба, тобі відкриють все без проблем. В будь-якому випадку треба мати довготривалий шенген на 5 років, і візу в США на 10. У нас була бюрократична тяганина перед поїздкою в Японію. Щоб отримати візу, треба було "потягатись", підключити знайомих. Але все вирішилось, і таких глобальних проблем з візами в Україні, як всі люблять розказувати, нема.— Ви були в багатьох екзотичних країнах. Які неприємні моменти були у ваших мандрівках? Наприклад, крадіжки, хвороби або укуси екзотичних тварин?
— Такі речі трапляються не частіше, ніж ми можемо це собі уявити. А з приводу укусів, так були. На Балі мене вкусив комар, який переносив лихоманку і я потрапив в лікарню на 4 дні. Благо, спрацювала страховка і я ні за що не переживав. Мене прокапали та вилікували, але я отримав такий унікальний досвід.

— А змії? Може таргани? Ось ви, наприклад, згадували В’єтнам. Туди бояться їхати, саме через змій чи павуків.
— Цього не варто боятись. Скрізь живуть люди. Нічого нікуди не залізає і не кусає. В нас був єдиний випадок, коли в Мексиці до нас заліз в дім маленький скорпіон, а маленькі, як ви знаєте, найбільш небезпечні. Та ми його вчасно помітили і винесли з дому. Насправді мексиканці спеціально обприскують будинки проти скорпіонів і тарганів. Укуси скорпіонів, акул, мурах — це все дуже маленький відсоток, в порівнянні з автокатастрофами. Все відносно, не треба дарма боятись.

— Порадьте недосвідченим мандрівникам, що обов’язково має бути в рюкзаку.
— Перш за все не обов’язково брати рюкзак. Треба брати мінімум, паспорт, страховку, страховий поліс, гроші та необхідні гаджети. Щодо одягу — типовий набір на тиждень, нічого більшого. Завжди можна щось попрати, щось купити, щось викинути. Всюди в світі все є. Моя дружина бере аптечку. Вона цим займається, я про це не переживаю.

— А є такі країни, які ви та ваша дружина боїтесь відвідати?
— Є, але не те що боїмось, — не хочемо. Наприклад, я скоро їду в Західну Африку, а дружина не дуже хоче туди їхати, через відсутність інфаструктури. А ще вірус Ебола. В жовтні я буду їхати в Іран і Пакистан, і сам факт, що назва держави закінчується на –ан, - стан, Марті (дружина Ореста — авт.) не подобається. Тому я їду сам. І мені легше, і вона спокійна. Я сам не переживаю куди їхати, я скоріше перевіряю. Як, наприклад, з Африкою: це не Європа, тому спочатку сам перевірю, а потім вже з дружиною. І все буде в порядку.— Чи привозите ви щось з подорожей? Сувеніри, магніти, якісь незвичайності?
— Нічого, я вже це перейшов. Коли закінчилось місце на холодильнику для магнітів, я перестав це робити.

—Скільки вміщує на собі магнітів стандартний холодильник?
— Не знаю (сміється — авт.) але, певно, кілограми зо два. Я все незвичне пробую на місці, і нічого з собою додому не тягну.

— Як бувалий мандрівник, скажіть, які помилки, на вашу думку, робить український турист закордоном?
— Ті люди, які їдуть кудись самостійно, мають готуватись. Вивчати менталітет, традиції і саму країну. Не треба поводитись нахабно. Звичайно, необхідні мінімальні знання англійської, її розуміють майже всі і всюди. А щодо помилок? Ну, наприклад, якщо українська дівчина буде ходити в коротких спідницях в арабських країнах. Це все відноситься до менталітету: якщо його знати і розуміти, нічого поганого не станеться. Всі люди однакові, якщо ви поводитесь адекватно, то і в відповідь буде така ж.

— І на останок, порадьте три країни, де треба точно побувати, навіть людині, яка не планує активно подорожувати. Три країни, які точно розширять світогляд.
— По-перше, це Польща. Це покаже, що навіть наші колеги можуть нормально жити. Поляки дуже схожі на нас, але рівень життя там трохи вищий. Варіант два – це США. Поїдьте, подивіться, як працює комерція, велика інфраструктура і міста гіганти. Це допоможе побачити вам реально розвинуте і цивілізоване суспільство. І варіант третій, такий собі хардкор – це Індія. Поїдьте, і подивіться, що не все в нас так погано. І після Індії дякуйте Богу, що народились в Україні.

* фото люб'язно надані інтерв'юером.
Алла Леонаова
2016.08.22
1400
відпочинок, люди, подорожі, Європа, Азія, США, розмови
data-yashareDescription="Орест Зуб – молодий львівський мандрівник, який відвідав вже 69 країн світу. І це не межа! Орест збирається побувати у всіх куточках земної кулі. Він прорахував, що на це йому потрібно ще приблизно 13 років.

Довготривалі подорожі Ореста називаються «У вирій», коли він та його молода дружина, як перелітні птахи, вилітають на зимовий період кудись у теплі краї. Такі подорожі тривають від 4 до 5 місяців, і стали настільки популярні в їх родині, що останні 4 роки подружжя вже не лишається на зимовий період у Львові. Орест юрист за освітою, але довго працювати в офісі не зміг, жага до подорожей та нових вражень перемогла. На сьогодні він веде всі свої справи в онлайн режимі, тому не прив’язаний до конкретного місця, та може вільно пересуватись по світу. Орест веде свій онлайн-блог, ділиться порадами та проводить бізнес-тренінги для всіх бажаючих.

В інтерв’ю «СКАЗу» Орест розповів детальніше про свої подорожі, маст-хеви для недосвідчених мандрівників та свої плани на майбутнє.

" >
Група СКАЗу: