Дрібні радощі глобалізації
Дрібні радощі глобалізації
Популярним музикантам часто закидають беззмістовність їхніх текстів. Але що ви скажете про пісні, написані про інші країни? Залізна завіса непогано працювала в обидва боки: в Радянському союзі не знали західного світу, але й на Заході не повністю усвідомлювали, що відбувається в Союзі. Зате писали пісні.
Першою на думку спадає «Back in USSR» легендарних The Beatles. Написану в 1968 Джоном Ленноном і Полом Маккартні, її співають і досі. Весела і рок-н-рольна, повна сумнівних компліментів українкам, москвичкам і грузинкам, з наївною згадкою балалайок (бодай не ведмедів), вона насправді є пародією на «Backinthe USA» Чака Беррі.

«Back in USSR» співав в СРСР в 1987 Біллі Джоел, перебуваючи на гастролях. Він записав концертний альбом… «Концерт». Під впливом цієї подорожі музикант написав пісню «Leningrad» – про радянського клоуна Віктора Разінова, з котрим вони зустрілись на концерті (ви не повірите!) в Ленінграді (нині – Санкт-Петербург). Джоел окреслює біографію Разінова, і знаходить її схожість з власним життєписом. В 2015 Разінов приїжджав до Біллі Джоела в США. «І ми ніколи не знали, яких друзів маємо, поки не приїхали в Ленінград».

Ще одна пісня Біллі Джоела, де згадується СРСР теж вийшла в 1989. Це знаменита «We didn’t start the fire», котра по суті є переліченням важливих подій повоєнного світу (бо Джоел вміє не тільки писати зворушливі біографії, а й дивитися на все звіддаля). Пісню не раз переспівували (часом додаючи нові події), але в оригінальній версії СРСР представлено згадками про Йосифа Сталіна, Маленкова, Прокоф’єва, Комуністичний блок, Хрущова, Пастернака, «Спутника» (того, що 4 жовтня 1957 відкрив космічну еру) та росіянами (sic!) в Афганістані.

У 1990 була написана «Wind of change» гурту Scorpions. За рік до того музиканти теж побували в СРСР – звідси й чітка прив’язка до місцевості – Москва-ріка, Парк Горького. Пісня про зміни, що витали в повітрі, «гласность» (англомовні джерела пишуть це слово транслітом, підтримаємо їх у цьому), завершення Холодної війни (особливо важливе для розділеної тоді Німеччини). Запис «Wind of change» музиканти подарували Міхаїлу Горбачову в 1991 як визнання його ролі в «перестройці» СРСР та руйнуванні Берлінської стіни.

СРСР розвалився, але FSU countries багато в чому лишаються terra incognita, а тому викликають зацікавлення. Так у 2014 нігілістично-суїцидальні Spiritual Front записали міні-альбом «Vladimir central» з однойменною піснею. Мало спільного з Міхаїлом Кругом. Вартує послухати, як італійці співають англійською про російську тюрму. Дрібні радощі глобалізації.
Світлана Панчук
2017.02.02
813
музика, СРСР, рок
data-yashareDescription="Популярним музикантам часто закидають беззмістовність їхніх текстів. Але що ви скажете про пісні, написані про інші країни? Залізна завіса непогано працювала в обидва боки: в Радянському союзі не знали західного світу, але й на Заході не повністю усвідомлювали, що відбувається в Союзі. Зате писали пісні." >
Група СКАЗу: