«8 чуття»: як заговорити про емпатію
«8 чуття»: як заговорити про емпатію
Чому новий проект сестер Вачовскі необхідне і своєчасне явище в кіномистецтві.
Усі пам’ятають легендарних Вачовскі, хоча б завдяки трилогії «Матриця». Щоправда, у той час вони були ще братами. Після зміни статі режисерів (2008 ти 2016 роки), преса отримала резонансний інформаційний привід. Та у 2015 з’явився інший, уже не пов'язаний із особистим життям сестер – стартував серіал від Netflix «8 чуття». А чому серіал Вачовскі такий важливий – поговоримо далі.

В серіалі переплітається щонайменше дев’ять сюжетних ліній – це історії восьми незнайомців, а також їхня спільна. В один момент, вони, розкидані по усьому світі, починають відчувати надприродній зв'язок, власне, восьме чуття. Їхня трансцендентна сім’я – це «сенсейт», що англійською співзвучно із назвою серіалу. Сюжет розвивається неквапливо, але із своїм власним рваним ритмом, кидаючи нас то в Африку, то в Азію, то в Америку, то в Європу. І в усьому цьому героїновому тріпі, де переплітаються реальні події та відчуття персонажів, іноді можна втратити точку відліку. І тільки забувши про неї, а також про кінцеву точку – вдається зануритись всередину.

Проблема із серіалом, а точніше із сприйняттям його, мабуть, одна – глядачі надто балувані гостросюжетними франшизами. І несхожість «8 чуття», відсутність у ньому тієї загостреної до максимуму інтриги, яка мала би бути основою науково-фантастичного серіалу, здається на початку недопрацюванням Вачовскі. Але це лише так здається. Бо навзамін сестри пропонують глядачам щось набагато більше і сильніше, те, що для усіх людей у цьому світі є спільне. А саме – любов і емпатія.

Про емпатію в серіалі майже не говорять напряму, втім, поміж рядків, це постає основною темою. Серед членів «сенсейту»: мексиканський актор-гей, бізнес-леді та боєць східних мистецтв з Кореї, депресивна дівчина-діджей з Ісландії, яка переїхала в Лондон, полісмен з Штатів та бандит з Німеччини, індійська дівчина за крок до заміжжя та трансгендерна жінка-хакер, а також водій з Африки. Словом, коктейль різних рас, вірувань, політичних поглядів, життєвих орієнтирів та сексуальних вподобань. За інших обставин їх би ніщо не поєднало і вони навряд чи знайшли спільну мову. Та у Вачовскі ці люди, носії «8 чуття», здатні до унікальної емпатії та відчувають один одного. І співпережиття чужого життєвого досвіду розширює їхній власний. На практиці це нагадує світ Білі Міллігана, тільки тут ці люди реальні та живуть на різних континентах.

Вачовскі взялись за важливу та дуже своєчасну справу. Світ стискається і стає одним організмом. Які б відмінності нас не роз’єднували, завжди є фундаментальні та архетипні речі, які нас об’єднують – любов, дружба. І, хочеться вірити, що все важче і важче буде акцентувати увагу на відмінностях, а всі насамперед пам’ятатимуть про те, що є спільним. Емпатія, як фундаментальний наріжний камінь гуманізму, як еволюційний антибіотик від ненависті та фобій.

Звісно, за законами жанру, не обійшлось і без антагоністів. Їх тут уособлює таємна організація, що полює на володарів «8 чуття». Якщо політизувати, то це прекрасна метафора Вачовскі до того, що коїться зараз у світі.

І насамкінець одна думка із серіалу. Про те, як людство переоцінює випадковість і те, що вже відбулось до нас. Країна, в якій народився, релігія, історія, врешті-решт. І недооцінює те, що насправді має значення – наш вибір. Ким бути і з ким бути.

*фото з інтернету
Степан Сливка
2017.02.22
1416
Sense8, восьме чуття, Вачовскі, серіали
data-yashareDescription="Чому новий проект сестер Вачовскі необхідне і своєчасне явище в кіномистецтві." >
Група СКАЗу: